SPICE GEARS

0%

STRONA W BUDOWIE

 

INFORMACJE O SPICE GEARS

Spice Gears

Czym jest FIRST?

FIRST (akronim od słów For Inspiration and Recognition of Science and Technology – “Dla Inspiracji i Uznania wobec Nauk Ścisłych i Technologii”) – międzynarodowa organizacja non profit organizująca zawody FIRST Robotics Competition, FIRST LEGO League, FIRST LEGO League Jr. oraz FIRST Tech Challenge, której celem jest rozwijanie i inspirowanie uczniów w dziedzinie inżynierii i technologii. Założona w 1989 roku przez Dean Kamena (założyciel DEKA, wynalazca m.in. Segway HT i pompy insulinowej) i Woody’ego Flowersa (profesora Massachusetts Institute of Technology).

FIRST Robotics Competition (FRC) 

Pierwszym i najbardziej zaawansowanym programem opracowanym przez organizację jest FIRST Robotics Competition (FRC), którego celem jest zachęcanie młodych ludzi, aby rozwijać się pod względem technicznym i artystycznym, opartym na wyobraźni (STEAMScience, Technology, Engineering, Art, Mathematics), dając im doświadczenie w pracy z inżynierami podczas budowania robota. Konkurs łączy naukowe podejście w dziedzinie robotyki i nowoczesnych technologii z rywalizacją o charakterze sportowym. Konkurs FRC jest zatem doskonałą okazją, by młodzi ludzie uczyli się współpracy i wykorzystywania zdobyczy nauki w praktyce. 

Pierwszy konkurs odbył się w 1992 roku. Od tego czasu powstało ponad 8000 drużyn łączących ponad 100,000 uczniów z 24 krajów takich jak: Australia, Brazylia, Kanada, Turcja, Izrael, Meksyk, Holandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska, Chiny.

FIRST Robotics Competition to doroczny konkurs konstruowania robotów dla uczniów szkół z całego świata, który organizowany jest pod patronatem NASA. Każdego roku drużyny składające się z uczniów szkół średnich i ich mentorów pracują, aby zbudować robota, który ma spełniać określony w danym sezonie cel. Program FRC łączy elementy gry zespołowej, doskonalenia własnych umiejętności z dziedzin mechaniki, elektryki i programowania oraz efektywną współpracę.

Tematyka konkurencji zmienia się co roku, a zespoły mogą użyć ponownie tylko niektórych komponentów z poprzednich lat. Roboty mają ograniczenia wymiarowe i wagowe. Każda drużyna na początku sezonu dostaje podstawowy zestaw części. Rejestracja i zestaw kosztują około 6000 dolarów amerykańskich. Poza tym drużyny mogą wydać na swojego robota jeszcze 3500 dolarów amerykańskich, co ma na celu zmniejszenie wpływu pieniędzy na konkurencyjność drużyn. Szczegóły odnośnie konkurencji w danym sezonie zostają zwykle ogłaszane w pierwszą sobotę stycznia (z wyjątkiem kiedy sobota wypada 1 lub 2 stycznia), po czym drużyny mają 6 tygodni na zaprojektowanie, skonstruowanie i zaprogramowanie robota.

W 2017 został dodany system dystryktów tworząc więcej rozgrywek dla lokalnych drużyn w ich okolicy, z których, systemem rankingowym, zostaną wybrane drużyny przechodzące do kolejnego etapu. 

W czasie Zawodów Regionalnych spotyka się około 50 drużyn, które rywalizują ze sobą, by zdobyć przepustki na Finały. Mogą to zrobić wygrywając zawody na arenie – dzięki robotowi, oraz dzięki nagrodom: Chairman’s Award oraz Engineering Inspiration Award, które przyznawane są odpowiednio w uznaniu za dane dziedziny pracy drużyny. 

Drużyny dzielą się na zespoły, których zadaniem jest jak najlepsze wykonanie powierzonej im pracy. Podstawowym podziałem można rozróżnić grupę stricte techniczną i nie techniczną. 

Grupa techniczna składa się z zespołów zajmujących się budową (elektrycy i mechanicy) oraz oprogramowaniem (programiści). To grupa, której czas pracy jest związany głównie z sześciotygodniowym sezonem budowy. W tym czasie muszą zaprojektować, zbudować, zaprogramować i przetestować robota. Robot musi spełniać wszystkie warunki określone instrukcją, którą dostają wszystkie zespoły w styczniu wraz z rozpoczęciem budowy. Nagięcie przepisów zazwyczaj skutkuje niedopuszczeniem maszyny do meczów na zawodach.  

Część mniej techniczna zespołu zajmuje się pozyskiwaniem sponsorów, kontaktem z mediami, profilami społecznościowymi i szeroko rozumianą promocją drużyny. To ona także odpowiada za aplikację do nagród, które można zdobyć w czasie turniejów. 

FIRST Tech Challenge (FTC)

FIRST Tech Challenge (FTC) to konkurencja robotyczna średniego szczebla, która wystartowała 22 marca 2005. Według FIRST, formułą ta została wprowadzona, aby oferować bardziej dostępne i niedrogie rozwiązanie dla szkół. Drużynę FTC tworzą uczniowie w wieku 13 – 18 lat, a ich zadaniem jest zaprojektowanie, zbudowanie i zaprogramowanie robota do ściśle określonych w danym sezonie zadań. 

Prowadzona przez mentorów i trenerów młodzież oprócz umiejętności ściśle technicznych, rozwija także takie umiejętności miękkie, jak praca w grupach, planowanie, strategia, czy też autoprezentacja. Podczas turniejów sojusze składające się z dwóch drużyn konfrontują swe roboty wypełniając różnorodne zadania na arenie, zaś całe zawody utrzymane są w atmosferze zdrowej rywalizacji oraz fair-play. 

Nagrody wręczane są zarówno w kategoriach ściśle związanych z efektywnością maszyny, ale także projektowaniem i dokumentacją procesu budowy, czy promowaniem idei technicznych w środowisku lokalnym.

FIRST LEGO League (FLL)

W 1998 został utworzony program FIRST LEGO League (FLL), podobny do FIRST Robotics Competition. Skierowany do uczniów w wieku od 9 do 14 używających zestawów klocków LEGO
i środowiska programistycznego ROBOLAB bazującego na LabVIEW. 

Połączenie wymiennych części LEGO, programowalnego układu, czujników i wspomnianego oprogramowania, zapewniają dzieciom i nastolatkom możliwość budowania prostych modeli robotów. Konkurs wykorzystuje również element pewnego rodzaju projektu, który jest każdego roku dotyczy innej tematyki (np. ochrony środowiska), najczęściej problemu w świecie rzeczywistym.

Uproszczony charakter gry i stosunkowo niskie koszty uruchamiania zespołu oraz jego związek z Grupą LEGO powoduje, że jest to najbardziej rozbudowany konkurs ze wszystkich w FIRST, pomimo mniejszego zainteresowania i sponsorów niż FIRST Tech Challenge lub FIRST Robotics Competition. W zamian za opłatę startową drużyny otrzymują matę związaną z obecnie trwającym sezonem oraz klocki, z których mogą stworzyć zarówno robota, jak i elementy gry.  

W 2017 roku na Lubelszczyźnie we współpracy z drużyną FRC 5883 Spice Gears powstało 12 drużyn FLL, a w styczniu 2018 odbył się pierwszy w Polsce wschodniej turniej dla tych drużyn. Zainteresowanie tą tematyką okazała znacznie większa liczba ludzi, jednak zważywszy na to, że był to pierwszy rok, mogło powstać ich tylko 12. Drużyny FLL powinny liczyć od 2 do 10 osób i mieć przynajmniej jednego dorosłego mentora.  

W styczniu 2019 odbył się w Kraśniku kolejny turniej FLL zorganizowany przez Spice Gears – był to największy tego typu turniej w Polsce. 

FIRST LEGO League

FIRST LEGO League jest odmianą FIRST LEGO League skierowany do dzieci w wieku szkolnym od 5 do 8 lat, które budują model robota LEGO do tematyki zawodów FLL. Przynajmniej jedna część modelu musi zawierać ruchomy element. Drużyny uczestniczą w pokazach w swoim kraju, tak zwanych FLL Expo, gdzie demonstrują i opowiadają o swoim robocie, pracy w danym sezonie, czy przedstawiają historię drużyny.

FIRST Global Challenge (FGC)

Zawody FIRST Global Challenge to olimpiada zorganizowana po raz pierwszy w 2017 roku z zamiarem organizacji jej co roku w stolicy innego kraju. Każdego roku również będzie dotyczyła innego naglącego ogólnoświatowego problemu. Każdy kraj miał swoją reprezentację stworzoną z uczniów i mentorów. Polskę reprezentowali uczniowie z Kraśnika z drużyny robotycznej FRC 5883 Spice Gears oraz z San Diego z drużyny robotycznej FRC 2485 W.A.R Lords . Drużyna została wicemistrzem świata w 2017 r. pokonując tym samym 162 inne reprezentacje. W 2018 r. drużyna zajęła trzecie miejsce wygrywając w najbardziej znaczącej kategorii Albert Einstein Award for International Excellence. 

Konkurs polega na skonstruowaniu robota jedynie z dostępnych części, przesyłanych drużynom po wniesieniu opłaty rejestracyjnej. To rozwiązanie sprawia, że nie liczy się budżet, jaki posiadają drużyny, tylko pomysł i wykonanie. Uczniowie rywalizują ze sobą poprzez wykorzystanie wyuczonych umiejętności i nabytej wiedzy. Liczy się innowacyjność i działanie. 

W 2017 r. motywem przewodnim zawodów był dostęp do czystej wody. Roboty miały segregować piłki, które symbolizowały czystą i zanieczyszczoną wodę. Pobrane z symulacji rzeki miały zostać przewiezione na podwyższenie do specjalnych zbiorników – symboliczne laboratorium, gdzie segregowano je i oczyszczano. Za każdą porcję wody były naliczane punkty. Na koniec roboty miały podciągać się na drążku. Ze zdobytych punktów układano ranking, by wyłonić maszyny, które powalczą w finale. 

Problemem zawodów 2018 była energia. Uczniowie poznali i zgłębili problemy dotyczące jej produkcji i dostarczenia. Robot miały chwytać w odpowiednim miejscu specjalne prostokąty z profili aluminiowych – symbolizujące panele solarne – oraz sześciany – symbolizujące paliwo – i przewozić je w wyznaczone miejsca. Miały także uruchomić turbinę wiatrową poprzez trzykrotne przekręcenie zaworu. 

Konstrukcje na konkursy FIRST Global mają wymiary podobne do tych, które są konstruowane na zawody FTC – 50x50x50 cm. Są wykonywane z podobnych zestawów. Dzięki temu drużyna, która uczestniczyła w olimpiadzie może później brać udział w zawodach FTC. 

Lubelskie: Liga Robotyki

To autorski konkurs drużyny FRC 5883 Spice Gears, opracowany w ciągu trzech miesięcy i zorganizowany w Lublinie w  październiku 2018 r. Uczniowie szkół średnich Województwa Lubelskiego, którzy zgłosili się do konkursu, stworzyli drużyny na podobieństwo programów FIRST.  Ich zadaniem było zaprojektowanie robota, a w późniejszym etapie wykonanie go w terminie 7 dni. Niewielka ilość czasu związana z kłopotami organizacyjnymi nie zniechęciła uczniów. Zespoły używały tych samych zestawów części co drużyny FTC oraz FGC. Dzięki temu wygrani w przyszłości będą mogli brać udział w tych rozgrywkach. 

Gra, nosząca tytuł “Kosmiczna Przygoda”, dotyczyła zagadnień związanych z przestrzenią kosmiczną i zjawiskami pozaziemskimi. Nurt science-fiction pozwolił uczestnikom i organizatorom puścić wodze fantazji i przeżyć niezwykłą przygodę w zupełnie zwykłym świecie.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał zaproszony przez organizatorów międzynarodowy sędzia turniejów robotyki  Alexander Nawrocki, który był głównym sędzią  na lubelskim konkursie. Przyjazd do Lublina tak ważnej osoby z dziedziny robotyki, która na co dzień  mieszka w Kalifornii pokazuje jak ważny jest dla niej rozwój robotyki w Polsce i na świecie. 

FRC 5883 Spice Gears

Drużyna FRC 5883 Spice Gears składa się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Kraśnickiego w Województwie Lubelskim. Od 2016 roku drużyna bierze udział w międzynarodowym konkursie FIRST Robotics Competition. 

Mentorami drużyny są : Alexander Nawrocki były kontroler lotów w NASA, profesor inżynier z dziedziny robotyki kosmicznej, jeden z twórców Kanadyjskiej Stacji Kosmicznej. Bartosz Pisiak, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych i angielskiego, Dariusz Głuchowski, nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych, Szymon Szostak student informatyki UMCS, Mateusz Kapica student na wydziale mechanicznym Politechniki Lubelskiej. W marcu 2018 roku reprezentanci FRC 5883 Spice Gears wzięli udział w zawodach regionalnych, które odbyły się kolejno w Shenzhen i Szanghaju w Chinach. Przepustkę na finały, które odbyły się w Detroit zdobyli trzykrotnie. Najpierw, dzięki wygranej turnieju w Shenzhen, jako Kapitan Sojuszu Nr 1 wraz z dwoma drużynami z Chin oraz Chairman’s Award – przyznawanej między innymi za rozwój drużyny i promowanie idei FIRST wśród społeczności. Następnie w Szanghaju ponownie wygrywając turniej.  

Prócz tego w czasie turnieju w Szanghaju, najpierw Dariusz Głuchowski wygrał nagrodę jednego z założycieli FIRST – Woodiego Flowersa. Nagroda przyznawana za całokształt pracy mentora z drużyną, rozwój jej oraz siebie samego. To ogromne wyróżnienie dla mentora trzyletniej drużyny, która osiągnęła tak wiele w tak krótkim czasie. 

Do tego Nagroda Przedsiębiorczości, która została przyznana dzięki stałemu i rozwojowi drużyny, zaplanowanej przyszłości oraz współpracy z firmami, które sponsorują drużynę.

W 2019 roku drużyna wzięła udział w dwóch turniejach regionalnych Istambul Regional oraz Bosphorous Regional, które odbyły się w marcu w Stambule, Turcji. Również i ten sezon był niezwykle udany, gdyż po raz kolejny drużyna aż trzykrotnie zdobyła najwyższe wyróżnienia, wygrywając oba turnieje oraz otrzymując nagrodę Chairman’s Award. 

Cel FIRST

Poprzez udział w konkursach organizowanych przez FIRST członkowie drużyn mają szansę zdobyć doświadczenie z dziedzin mechaniki, elektryki, programowania oraz doskonalić już posiadane umiejętności. Drużyny dzielą się na różne grupy, w których potrzebna jest dobra organizacja i wzajemna komunikacja pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny. Ograniczona ilość czasu, fundusze i regulaminy sprawiają, że młodzież próbuje znaleźć rozwiązania nawet najtrudniejszych sytuacji. 

FIRST ma na celu promowanie pracy drużynowej i kooperacji między inżynierami oraz zachęcanie do nawiązywania przyjaźni i bycia pomocnym wobec siebie nawzajem. Drużyny współpracują ze sobą jako równi partnerzy do rozmów, niezależnie od tego skąd pochodzą. 

FRC 5883 Spice Gears uczestniczy w programie Robots Without Borders, który ma pokazać, że robotyka nie ma granic i nie akceptuje podziałów. Drużyna została zaproszona do programu przez zespół 2220 Blue Twilight z Minessoty. W tym projekcie działa także drużyna 2485 W.A.R. Lords z San Diego w Kalifornii.  W ramach projektu, członkowie zaprzyjaźnionych ekip pomagają w rozwoju idei FIRST w takich krajach, jak Polska, Ukraina, czy Indie.

Gracious Professionalism (Łaskawy profesjonalizm) jest główną ideą we wspólnocie FIRST. Na zawodach sędziowie szukają drużyny która okazuje szczególne wsparcie innym drużynom. Głównym założeniem łaskawego profesjonalizmu jest “konkurowanie tylko na arenie”. System turniejowy jest tak zbudowany, aby drużynę dopasować do dwóch innych losowo wybranych zespołów w każdym meczu. Oznacza to, że potencjalny przeciwnik może być wkrótce sojusznikiem.

Jeśli zespół potrzebuje części lub narzędzi do naprawy robota, oczekuje się, że każda inna, nawet przeciwna drużyna zrobi wszystko, aby pomóc. Młodzi ludzie uczą się, że sukces osiąga się poprzez naukę i pracę zespołową. Mając to na uwadze, sędziowie przyznają nagrodę Gracious Professionalism na każdym turnieju FIRST Robotics Competition zespołowi, który w sposób przykładny trzyma się tej idei.

Termin “Gracious Professionalism” został stworzony przez dr Woodiego Flowersa.

Według badań, uczenie w grupach jest bardzo skuteczne, jeśli chodzi o opanowanie pojęć STEAM. Niezależnie od tego czy uczniowie pracują nad wspólnym projektem, biorąc udział w zajęciach z robotyki lub budując modele z klocków LEGO, praca w grupie promuje zrozumienie i rozwija umiejętności rozwiązywania problemów. Praca w grupie na każdym etapie zarówno drużyn FIRST jak i innych takich projektów, przygotowuje do dorosłego życia, do prowadzenia firmy i do bycia dobrym pracownikiem w przyszłości.

Finansowanie i rząd 

Zwykle to duże firmy zapewniają fundusze na rozwój zespołu. Głównymi wspierającymi są BAE Systems, Google, Raytheon, National Instruments, 3M. NASA poprzez Robotics Alliance Project, jest głównym wspierającym FIRST. Wszystkich partnerów organizacji można zobaczyć na poniższych grafikach:

Sponsorzy strategiczni FIRST:

Sponsorzy-założyciele FIRST:

W latach 2011-2014 podczas mistrzostw w St. Louis, prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przemawiał do uczestników zawodów i wyrażał wsparcie dla rozwoju nauk ścisłych na świecie. W Polsce czynny patronat nad polską drużyną objęły takie urzędy, jak: Miasto Kraśnik, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. W 2019 roku FRC 5883 Spice Gears otrzymało tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego za swój wkład w promocję nauk ścisłych w środowisku lokalnym.

Sukcesy FRC 5883 Spice Gears:

Nagrody w programie FIRST Robotics Competition:

2016r. Turniej Regionalny „Windsor Essex Great Lakes Regional”, Windsor, Kanada:

2017r. Turniej Regionalny „Western Canada Regional”, Calgary, Kanada:

2018r. Turniej Regionalny „Shenzhen Regional”, Shenzhen, Chiny:

2018r. Turniej Regionalny „Shanghai Regional”, Szanghaj, Chiny:

2018r. Turniej Off-Season “China Robotics Challenge” Shenzhen, Chiny:

2019r. Turniej Regionalny „Istanbul Regional”, Stambuł, Turcja:

2019r. Turniej Regionalny „Bosphorus Regional”, Stambuł, Turcja:

Nagrody w programie FIRST Global Challenge – Olimpiada Robotyczna:

2017r. FIRST Global Challenge 2017, Waszyngton, USA:

2018r. First Global Challenge 2018, Meksyk, Meksyk: